Zdrowe słodycze idealne dla dzieci

Ograniczenie słodyczy w diecie to wiele korzyści, które można dostrzec już po tygodniu takiego odstawienia. Zawarty w nich cukier negatywnie wpływa na działanie układu pokarmowego, co ma przełożenie także na odporność. Przyzwyczajone do jedzenia czekolady i cukierków dzieci należą do tej grupy, której niezwykle trudno jest zrezygnować ze spożywania zawierających cukier wyrobów. Nie trzeba pozbawiać ich tych przekąsek, warto natomiast te, które mają dobry skład. Takie zdrowe słodycze (https://www.bee.pl/9026-slodycze) to między innymi te produkty, które zamiast cukru mają zdrowszy zamiennik, na przykład ksylitol, miód.

Co wybrać z szerokiej oferty zdrowych słodyczy?

Oferta zdrowych słodyczy wydaje się być niezwykle rozbudowana. Często skład opiera się na owocach i warzywach, tak skonstruowane są na przykład batoniki. Prawidłowo przygotowane ciasta i ciastka opierają się na odpowiedniej mące, przeważnie nie jest to mąka pszenna tylko bardziej treściwa, jak owsiana, pełnoziarnista, migdałowa, kokosowa. Zdrowe słodycze na dłużej pozostawiają uczucie sytości, nie wywołują przy tym bólu brzucha. Ich wartość odżywcza jest większa, zawierają odpowiedni skład, niezależnie czy wybierze się czekoladę, batoniki, ciastka czy cukierki. Często dekorowane są też ręcznie, co sprawia, że nie tylko dobrze smakują, ale też prezentują się ciekawie.

Które zdrowe słodycze powinny pojawić się w domu?

Wśród produktów godnych uwagi z pewnością można zapisać czekoladę gorzką, jest ona cennym źródłem magnezu i dobrych tłuszczy. Wystarczy jej jeden kawałek, żeby zaspokoić codzienną potrzebę spożywania słodyczy w domu, w szkole. Zdrowe słodycze to nierzadko połączenie czekolady z bakaliami, są one wówczas znacznie bardziej słodkie, spożywa się je z przyjemnością i nie trzeba sobie ich odmawiać. Inną propozycją mogą być także sezamki, stworzone głównie z sezamu, nie mają zbędnych, szkodliwych składników, między innymi w postaci barwników, tłuszczu palmowego, konserwantów, dużej ilości cukru. Wybieranie tych artykułów powinno opierać się na sprawdzeniu, jaka jest całkowita wartość węglowodanów.